Yüksel Aksu sokakta yemek yaptı

27 Temmuz 2014 Pazar 14:26
yuksel-aksu-sokakta-yemek-yapti

Ünlü yönetmen Yüksel Aksu, Dondurmam Gaymak filmine konu olan, 70’li yıllarda çocukluğunda çırak olarak yaklaşık 10 sene çalıştığı dondurmacının önünde Planet Mutfak'ta yayınlanan Akdeniz Güncesi programı için yemek yaptı.

         Murat Ersan'ın hazırlayıp sunduğu, şefliğini Necdet Emre'nin yönetmenliğini Mine Ersan'ın yaptığı Akdeniz Güncesi adlı programa konuk olan Yğksel Aksu, Planet Mutfak'ta yayınlanan program için Ula sokaklarında yöresel yemeklerden Börülce Yahnisi yaptı...
          Yüksel Aksu program ekibini Ula’da misafir etti. Program formatı gereği her yere taşınabilen mutfaklarını Dondurmam Gaymak filmine konu olan ve Yüksel Aksu’nun çocukken çalıştığı Nasip Dondurması’nın önüne kuran tv ekibi Yüksel Aksu’ya yörenin en meşhur yemeği Börülce Yahnisi’ni pişirtti.

ULALILAR’A ÖZEL SİNEMA ATÖLYESİ...

Yaşlıların kitap değiş-tokuş yaptığı köyün entellektüel dondurmacısı. Hayatı film, kendisi yönetmen;  şimdi Ula’ya vefa borcunu ödercesine sinema atölyesi kurdu.

Yüksel Aksu, Ula’nın yerlilerinin entellektüel olduğunu, her evde kitap okunduğuna değinirken, başarılı yönetmen olmasının altında yatan sır bu mudur? Sorusuna da cevap veriyordu.

Çocukların okuldan sonra dükkanlara çırak olarak verildiğini, kendisininde dondurmacı Ali’ye çırak olarak girdiğini ve Dondurmam Gaymak’ın da buradaki anılardan oluştuğunu açıkladı...

Bizim dönemimiz edebiyat kuşağıydı, oysa şimdiki çocukların kuşağı sinema ve televizyon. Bu yüzden Ula’da bir sinema atölyesi kurduk... Tüm Ulalılar’ın hizmetinde bu atölye. Aslında herkese açık ancak yol ve konaklama sorunu olabilir.

YENİ SİNEMA FİLMİNE SESSİZ SEDASIZ HAZIRLANIYOR..

                Yüksel Aksu Ula’da açtığı ofisinde yeni yapacağı sinema filmi için sessiz sedasız cast çalışmaları yaparken film hakkında şimdilik çok detay vermiyor. Ancak Planet Mutfak’ta yayınlanan Akdeniz Güncesi çekimi sırasında yanlarına gelen ünlü tiyatro oyuncusu ve yönetmen Tamer Levent yeni proje hakkında baş rol olabileceği fikri getiriyor akıllara. Şimdilik küçük bir ip ucu!

SİNEMA SEVGİSİNİ MELEK HANIMIN SİNEMASINDAN ALDIK...

Aksu, Ula’da atıl bir şekilde duran açık hava sineması hakkında da “Burası Melek Hanım’ın sineması. Yanında hemen kapalı salonu da var. Şu anda  kullanılmıyor ama bana sinema sevgisini aşılayan etken Melek hanım’ın bu sinemasıdır.”

DONDURMACILIĞI DA YÖNETMENLİĞİ KADAR İYİDİR...

                Çekim sırasında Aksu’nun dondurmacı ustası Ali Özsoy’da lafa katılarak sorulan soru üzerine, Yüksel Aksu’nun çok çalışkan olduğunu, yönetmenliği kadar dondurmacılığının da çok iyi olduğunu söyledi.. Dondurmam Gaymak’tan sonra Marmaris, Fethiye’ye geçen tüm arabaların burada mola vererek dondurma yemeye geldiklerini söyleyen Özsoy, dondurmamızda o zamandan bu zaman değişen hiç bir şey yok. Hep taze meyvden yaptık, katkı malzemesi hiç koymadık. Süt, sahlep ve şekerden oluşan ana malzemenin içine taze meyveleri koyarak hazırlarız” diyerek dondurmasının da sırrını verdi.

ULA SARIMSAĞI TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞINDAN DAHA ÖNEMLİDİR..

Börülce Yahnisi’ni büyük keyifle pişiren  Yüksel Aksu, “Bize Sarımsakçılar’da denir...Çünkü sarısağımız dünyaca ünlüdür. İtalyanlar işgalden sonra 1953 yılına kadar sarımsak gönderilme şartıyla bölgemizden ayrılmıştır! Ulalılar’ın zeki olması Muğlalılar tarafından sarımsağa bağlanır. Beyaz börülce en lezzetlisidir ve Ula’da bol yetişir... Bu yüzden bu yemeği seçtim.. İçinde bol bol sarımsakta var.Börülce yahnisinin yanına “Böber” dedikleri biber közlemesi muhakkak yapılır. İşin yeme sırrıda Budur. Böber közlemesiz bu yemek olmaz!”


 Haber okunma sayısı: 2269

htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER